D-Smart Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > D-Smart EXTRA HİZMETLER > Olimpiyatlar
  Aktif Konular Aktif Konular
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş GirişD-Smart

1500 Metre Kosusunda 1 Altın 1 gumus Bizim ..

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
korfez41 Açılır Kutu Gör
Onursal Smart
Onursal Smart


Kayıt Tarihi: 25-Nisan-12
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 689

  Alıntı korfez41 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 1500 Metre Kosusunda 1 Altın 1 gumus Bizim ..
    Gönderim Zamanı: 10-Ağustos-12 Saat 23:19


              
çifte zafer

Türk Atletizmi olimpiyatlarda tarihi sınavlarından birini verdi. Kadınlar 1500 metre finalinde piste çıkan olan Aslı Çakır Alptekin ve Gamze Bulut, yarışta ilk iki derecede yer alıp altın ve gumus madalyayı aldılar

Size Yapılan Kotulukleri Kuma Gördüğünüz İyilikleri Kayalara Kazımayı Ögrenin

Yukarı Dön
korfez41 Açılır Kutu Gör
Onursal Smart
Onursal Smart


Kayıt Tarihi: 25-Nisan-12
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 689

  Alıntı korfez41 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 1500 Metre Kosusunda 1 Altın 1 gumus Bizim ..
    Gönderim Zamanı: 11-Ağustos-12 Saat 04:00


Olimpiyatlarda, kadınlar 1500 metre finalinde Aslı Çakır Alptekin altın, Gamze Bulut ise gümüş madalya kazandı.

Londra Olimpiyatları'nda 1500 metrede koşan Aslı Çakır Alptekin ile Gamze Bulut tarihe geçti. İkili olimpiyatlarda ülkemize ilk kez bu dalda altın ve gümüş madalyayı getirdiler. Finalde müthiş yarışan Aslı Çakır Alptekin 4.10.23'le finişi ilk sırada tamamlayarak altın madalya kazandı. Gamze Bulut ise 4.10.40'la gümüş madalyanın sahibi oldu.
Türkiye, olimpiyat tarihinde ilk kez atletizm dalında altın madalya elde etti.

BAŞBAKAN'DAN TELEFON
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarihi başarıya imza atan Aslı Çakır Alptekin ve Gamze Bulut'u telefonla aradı. Aslı Çakır Alptekin Başbakan'la görüşmesinde, "Size desteğiniz için çok teşekkür ediriyorum. Çok inanmıştım, inanmak başarmanın yarısıdır zaten, madalyayı size ve tüm Türkiye'ye armağan ediyorum. Madalya benim değil ülkemizindir"
Sizin verdiğiniz destek için teşekkür ediyorum" dedi.
Gamze Bulut ise Başbakan'la görüşmesinde, "Elimden geleni yaptım. Ramazan ayınd6a madayla almak istedik. Tüm Türkiye'ye armağan olsun: Sizin verdiğiniz destekler çok iyi çok sağolun" diye konuştu.
Aslı Çakır Alptekin yarış sonrası ise, "İlk önce bütün Türkiye'ye teşekkür ederim. Herkesten dua istedik. Son 200 metrede bize verdikleri enerjiyi hissettik. Herkese çok çok teşekkür ediyorum" dedi.

TARİHİ BAŞARI
Londra Olimpiyatları'nda atletizm kadınlar 1500 metre finalinde Türk atletler Aslı Çakır Alptekin altın, Gamze Bulut ise gümüş madalya kazandı.
Olimpiyat Stadı'nda yapılan kadınlar 1500 metre finalinde Aslı Çakır Alptekin 4:10.23'lük derecesiyle birinci olurken, Gamze Bulut da 4:10.40 ile ikinci sırayı elde etti.
Yarışın başlamasıyla birlikte Gamze Bulut ve Aslı Çakır Alptekin, öndeki grupta yer aldılar. Gamze Bulut, ilk 400 metreyi lider geçerken, Aslı Çakır Alptekin de ilk 5 içinde koştu.
Son tura da Gamze lider girdi. Son 300 metrede atağa kalkan Aslı Çakır Alptekin, liderliği ele geçirdi. Son düzlüğe de lider giren Aslı Çakır Alptekin, yarışın sonuna kadar liderliğini korudu. Gamze de ikinci sırada yarışı bitirince Türkiye olimpiyat oyunlarında 1500 metreyi iki madalyayla kapadı.
Yarışta üçüncülüğü Bahreynli Jamal Maryam Yusuf 4:10.74 ile elde etti.
Son Avrupa Şampiyonası'nda da Aslı Çakır Alptekin altın, Gamze Bulut da gümüş madalya kazanmıştı. İki atlet, Avrupa Şampiyonası'ndaki başarılarını olimpiyatlarda da tekrarladı.

İlk altın
Aslı Çakır Alptekin'in aldığı altın madalya Türkiye'nin olimpiyat oyunlarında atletizm dalındaki ilk altın madalyası oldu.
Atletizmde Türkiye daha önce 1948 Londra Olimpiyatları'nda 3 adım atlamada Ruhpi Sarıalp ve 2004 Atina Olimpiyatları'nda çekiç atmada Eşref Apak ile bronz, 2008 Pekin Olimpiyatları'nda da 5 bin ve 10 bin metrede Elvan Abeylegesse ile 2 gümüş madalya kazanmıştı
Size Yapılan Kotulukleri Kuma Gördüğünüz İyilikleri Kayalara Kazımayı Ögrenin

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

    AvonD-Smart İnternet | Su Borcu Sorgulama